Gram Altın İçin Dikkat Çeken Uyarı! Özellikle Fiziksel Altın Çok Önemli

Borsada Cuma günü, yatırımcıların Fed toplantısı öncesinde temkinli bir tutum sergileme endişeleriyle büyük teknoloji hisselerindeki gerileme öncülüğünde düşüş yaşandı.

BÜYÜME HİSSELERİNDEKİ DÜŞÜŞ S&P 500’ÜN GERİ ÇEKİLMESİNİ TETİKLİYOR

ParaBorsa’da yer alan değerlendirmeye göre bilgi teknolojisi şirketleri, NVDA ve TSLA gibi büyüme hisselerinde yüzde 1,1’lik bir düşüş yaşanırken, değer hisselerinde ise yüzde 0,1’lik bir azalma gözlendi. Bu durum, S&P 500 endeksinin %1,3’lük bir düşüş yaşamasında etkili oldu.

ENERJİ SEKTÖRÜ KÜÇÜK BİR ARTIŞ GÖSTERİYOR

ABD’de, 11 enerji şirketinden oluşan enerji endeksi, yüzde 0,2’lik bir artış kaydetti.

YARI İLETKENLER SEKTÖRÜNDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Küçük hacimlerde artış yaşanırken, yarı iletkenler sektöründe bir düşüş yaşandı, yani bir konsolidasyon süreci yaşanıyor.

DOLAR ENDEKSİNİN ÖNEMİ

Ekonomi takvimine hakim olanlar, yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olan verilerin, Dolar Endeksi gibi önemli ekonomik olayların zamanlamasını belirlediğini bilirler. Dolar Endeksi, doların diğer para birimleri karşısındaki performansını hassas bir şekilde ölçer ve yatırımcılar için portföy çeşitlendirmesinde önemli bir araçtır.

ALTIN FİYATLARINDAKİ HAREKETLER

XAUTRYG, 2226 TL seviyesinde güçlü bir direnç seviyesiyle karşılaştı, ancak yatırımcılar yeniden alım eğilimine doğru hareket ediyor gibi görünüyor. Karamsar yatırımcı sayısının azalmasıyla birlikte, yükseliş pivot noktasından 2350 TL’ye kadar devam edebilir.

Altın fiyatları, Fibonacci’nin 2148 TL desteğini gördükten sonra 3 yeşil mum ile yükseliş eğilimini sürdürebilir. Haftanın ilk üç gününde yükselişin devam edip etmeyeceği sorularına, faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde, seçim faktörü ve bölgesel belirsizliğin artmasıyla yükselişin sürme olasılığı belirtilebilir.

ENFLASYON VERİLERİ VE FED BEKLENTİLERİ

Bu hafta, beklenenden yüksek enflasyon verileri, Fed’in faiz oranlarını kesme konusundaki iyimserliğe darbe vurarak, büyük piyasa değerine sahip hisselerin satışlarını tetikledi. Ancak, beklentiler hala ABD Merkez Bankası’nın Haziran’daki toplantısında adım atmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x