Merkez Bankası Anketinde Enflasyonda Düşüş Kolay Görünmüyor: Dolarda Yıl Sonu Beklentisi Netleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Beklenti Anketi, katılımcılarını değişimin ardından ilk verileri yayımlandı. Piyasada enflasyon ve dolar beklentileri açıklandı. Enflasyonda düşüş öngörülse de tek hanenin yakın olmadığı beklentisi dikkat çekti.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 68,01’e yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 68,01 oldu. Katılımcıların cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 67,22 olmuştu.

TCMB, Piyasa Katılımcıları Anketi’nin katılımcı listesinin, anketin temsil gücünün artırılması amacıyla bu anketle beraber güncelledi. Önceki ankette 41 katılımcı soruları yanıtlarken, bu ankette 70 kişiden yanıt alındı.

TCMB Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 67,22 iken, bu anket döneminde yüzde 68,01 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 44,94 iken, bu anket döneminde yüzde 45,28 olurken, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 23,87 ve yüzde 25,82 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 29,26 iken, bu anket döneminde yüzde 33,22 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 30,00 iken, bu anket döneminde yüzde 33,68 olarak gerçekleşti.

GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 3,9 iken, bu anket döneminde yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 30,14 TL iken, bu anket döneminde 30,05 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 37,26 TL iken, bu anket döneminde 38,64 TL olarak gerçekleşti.

Toplu sonuçlarda enflasyonda 5 yıl sonra tek hane görülmezken, dolarda yıl sonu beklentisinin 30 TL seviyesi olduğu netleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan katılımcı sayısı 70’e yükseldi. Bir önceki ankette katılımcı sayısı 41 seviyesindeydi.

TCMB, geçtiğimiz günlerde Piyasa Katılımcıları Anketi’nin katılımcı listesinin, anketin temsil gücünün artırılması amacıyla güncellenmesine karar verildiğini açıklamıştı.

Bu doğrultuda yayımlanan ilk ankette katılımcı sayısının 70’e yükseldiği açıklandı.  

Finansal sektörden katılımcı sayısı 29’dan 53’e çıkarken, bu grubun alt sektörlerinden bankalarda 21’den 29’a, banka dışı finansal sektörden 8’den 24’e çıkıldı.

Reel sektörden ankete katılanlar 4’ten 17’ye yükselirken, daha önce ‘profesyoneller’ başlığıyla yer alan katılımcı grubu, bu anket döneminde yer almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x