Aşırı alkol tüketimi yüzlerce can aldı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yeni bir raporuna göre, 2020-21’de, Covid-19 salgınının zirve yaptığı dönemde, aşırı alkol tüketiminden dolayı günde ortalama yaklaşık 488 ölüm meydana geldi.

Perşembe günü yayınlanan raporda, aşırı alkol kullanımına bağlı ortalama ölüm sayısının 2016-17’den 2020-21’e kadar %29’dan fazla arttığı belirtildi. 2016-2017 döneminde alkole bağlı 137.927 ölüm meydana gelirken, 2020-2021 döneminde bu rakam 178.307 oldu.

CDC ve Kanada Madde Kullanımı Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, doğrudan veya dolaylı olarak aşırı alkol kullanımına bağlı toplam 58 ölüm nedenini tespit etti. Aşırı içki içmek; alkole bağlı karaciğer hastalığı, alkol zehirlenmesi, aşırı alkol kullanımından kaynaklanan intihar, kaza-düşmeler ve fetal alkol sendromu gibi doğrudan alkolle bağlantılı ölümlere yol açabilir. Ölümler kısmen kronik hepatit ve bazı kanser türleri, kalp hastalıkları ve felç gibi aşırı alkol kullanımıyla da ilişkilendirilebilir.

Aşırı alkole bağlı ölümlerdeki artış her yaşta görülüyor ve erkekler arasında alkole bağlı ölümler daha fazla olmasına rağmen kadınlarda artış daha büyüktü. Kadınlarda aşırı alkol kullanımına bağlı ölümler 2016-17’den 2020-21’e kadar yaklaşık %35 arttı ve ölüm oranları en yüksek kalp hastalığı ve felçten kaynaklandı. Erkekler arasında aşırı içkiye bağlı ölümler aynı dönemde yaklaşık %27 arttı; bu ölümlerin çoğu alkolün neden olduğu kronik rahatsızlıklarla ilgiliydi.

Geçmiş araştırmalar, salgının ilk dönemlerinde insanların daha fazla alkol, özellikle de sert içki ve şarap satın aldığını ortaya çıkarmıştı. Diğer araştırmalar, 2022’de 35 ila 50 yaş arasındaki yetişkinler arasında aşırı içki içmenin son on yılda, diğer yıllara göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni raporda, salgın sırasında alkol teslimatına ve içeceklerin taşınmasına izin veren daha hoşgörülü politikaların içki içmeyi daha erişilebilir hale getirdiğinden bahsediliyor. Bazı kişilerin de Covid-19’a yakalanma korkusu nedeniyle doktordan veya hastaneden yardım almayı geciktirmiş olabileceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x