Demansa iyi gelen yiyecekler: Beyin sağlığını destekleyen 3 önemli besin!

Demans hastalık riskini azaltmanın çeşitli yolları mevcut. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaşlı nüfusun artışıyla birlikte 2030’da demans hastalarının sayısının 78 milyona, 2050’de ise 139 milyona ulaşması bekleniyor. Sağlıklı beslenme, bu eğilimi azaltmada etkili bir müdahale olarak ön plana çıkıyor. İşte, demans ve Alzheimer’ı önleyen yiyecekler!

DEMANSI ÖNLEYEN 3 ÖNEMLİ YİYECEK!

1. Orman Meyveleri

Uzmanlara göre, antioksidanlarla dolu orman meyveleri, beyin hücrelerini hasara karşı koruyan inanılmaz besin kaynaklarıdır. Nutrients dergisinde yapılan bir araştırma, günlük olarak çilek tüketmenin orta yaşlı insanlarda demans riskini azaltabileceğini göstermiştir. Önceki çalışmalar, yaban mersininin de benzer bir etki sağladığını öne sürmüştür.

Orman meyvelerinin her renginde farklı koruyucu bileşikler bulunur. Yaban mersini, ahududu ve böğürtlen karışımını günde bir veya iki avuç dolusu, yulaf ezmesine, yoğurda karıştırarak veya sade bir atıştırmalık şeklinde tüketilebilir.

2. Yağlı Balıklar

Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, genellikle beyin üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle öne çıkıyor. Bu balıklar, beyin hücresi fonksiyonu için kritik olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3’lerin beyindeki demansla bağlantılı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir. BMJ’de yayınlanan bir çalışma, yüksek balık tüketiminin ileri yaşlarda bilişsel sağlığı iyileştirmekle tutarlı bir şekilde ilişkilendirildiğini göstermiştir.

Haftada birkaç porsiyon yağlı balık tüketmek, beyin sağlığını korumanın en etkili ve kolay yollarındandır.

3. Kuruyemişler

Sağlıklı yağlar, protein ve lif içeren fındıklar, beyninizi beslemek için mükemmel bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak kuruyemiş tüketenlerin yaşlandıkça daha zinde kalabildiklerini ortaya koyuyor. Ancak kuruyemişlerin yüksek kaloriye sahip oldukları göz önünde bulundurularak porsiyon boyutlarına dikkat edilmelidir.

Gün içerisinde 30 veya 60 gram tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu miktar, beyin sağlığınızı korumak için oldukça yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x